Marta Piórkowska

Skrzypaczka, kameralistka, pedagożka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka wielu konkursów skrzypcowych. 

 

Od lat związana z muzyką kameralną, w tym muzyką współczesną. W latach 2014-2020 była 2 skrzypaczką kwartetu Nostadema, z którym dokonała licznych prawykonań utworów polskich kompozytorów. Płyta z twórczością Pawła Łukaszewskiego nagrana przez zespół z Wojciechem Świętońskim otrzymała nominację do nagrody Fryderyk. W 2022 roku również z Wojciechem Świętońskim nagrała dla Chopin University Press prawykonanie Sonaty na skrzypce i fortepian Stanisława Wisłockiego.

 

W roku 2016 dołączyła do zespołu Hashtag Ensemble – jednego z najlepszych zespołów w Polsce specjalizującego się w wykonawstwie muzyki nowej. Występowała z nim na festiwalach muzycznych takich jak Warszawska Jesień, Polin Music Festival, Festiwal Ad Libitum, Sacrum Profanum, WarszeMuzik, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Aż Tak Festival, Festival Intersonanzen w Poczdamie, Festiwal Tête ā Tête w Londynie.

 

W 2022 roku założyła Poldowski String Quartet, którego jest prymariuszką. Zespół otrzymał 3 nagrodę na Virtuoso International Music Award w Londynie. 

 

Angażuje się w szeroko pojętą działalność edukacyjną mającą na celu popularyzację muzyki współczesnej wśród dzieci i młodzieży, prowadzi między innymi autorski projekt Młoda Akademia Hashtag Ensemble w Hashtag Labie – Przestrzeni Muzyki Współczesnej w Warszawie. Od 2013 roku prowadzi klasę skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie.