Mischa Kozłowski

Jeden z ciekawszych pianistów swojego pokolenia. Mischa Kozłowski w powodzeniem występuje jako solista i kameralista w salach koncertowych Europy, Japonii i Chin.

 

Do jego najważniejszych sukcesów konkursowych należą czołowe nagrody zdobyte podczas:

 

8. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku razem z Affetto Piano Trio (2018)

Międzynarodowego Konkursu Pieśni Othmara Schoecka w Brunnen w Szwajcarii w duecie z sopranistką Danielą Ruth Stoll (2016)

Szwajcarskiego Konkursu Muzyki Kameralnej „ORPHEUS” w Bernie w Szwajcarii w duecie z wiolonczelistką Iloną Basiak (2015)

1. Międzynarodowego Konkursu Kameralnego organizowanego przez Filharmonię Częstochowską im. B. Hubermana w duecie z Magdaleną Bojanowicz (2013),

4. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Mykoły Łysenki w Kijowie na Ukrainie (2012)

1. Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Warszawie w duetach z wiolonczelistką Magdaleną Bojanowicz i skrzypaczką Maximą Sophią Sitarz (2012)

9. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Darmstadt w Niemczech (2009)

Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie (2008)

6. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie w Estonii (2006).

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Gdyni u Julity Randazzo, a w latach 1999–2008 kształcił się pod kierunkiem prof. Katarzyny (Ekateriny) Popowej-Zydroń. W latach 2008-2013 studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego oraz kameralistykę u prof. Macieja Paderewskiego, prof. Jerzego Marchwińskiego i prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej (dyplom z wyróżnieniem, 2013). Często towarzysząc śpiewakom czy instrumentalistom podczas konkursów muzycznych w kraju i poza jego granicami, zdobywał nagrody dla wybitnie wyróżniającego się pianisty, jak podczas m.in. 10. Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. E. Kossowskiego w Warszawie (2012) czy 6. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. H. Halskiej-Fiałkowskiej we Wrocławiu (2013). Od 2014 roku student Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii, najpierw w zakresie specjalistycznych studiów solistycznych pod kierunkiem prof. Tomasza Herbuta (dyplom z wyróżnieniem, 2017), a następnie na podyplomowych studiach w zakresie kameralistyki z Affetto Piano Trio (Amelia Maszońska – skrzypce, Marianna Sikorska – wiolonczela, Mischa Kozłowski – fortepian) pod opieką artystyczną prof. Patricka Jüdta, prof. Tomasza Herbuta i prof. Moniki Urbaniak-Lisik (dyplom z wyróżnieniem, 2018). Od października 2018 roku jest asystentem w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a od czerwca 2019 roku na specjalną prośbę prof. Jerzego Marchwińskiego Prezes Fundacji „Partnerstwo w Muzyce”.

 

Wielokrotnie miał możliwość doskonalenia swoich umiejętności, zarówno tych solistycznych, jak i kameralnych, pracując pod okiem takich artystów jak Helmut Deutsch, Dietrich Henschel, Rahel Harnisch, Malin Hartelius, Capucine Chiaudani, Christian Hilz, Kai Wessel, Izabella Kłosińska, Jadwiga Rappé, Jolanta Janucik, Anna Radziejewska, Artur Stefanowicz, Stanisław Daniel Kotliński, Regina Smendzianka, Andrzej Jasiński, Dang Thai Son, Marta Sosińska, Maria Szwajger-Kułakowska, Maja Nosowska, Krystyna Borucińska, Józef Stompel, Kazimierz Michalik, Andrzej Bauer, Antonio Meneses, Conradin Brotbek, Jens Peter Maintz, Nicolas Altstaedt, Bartosz Koziak, Benjamin Schmid, Jan Stanienda, Krystyna Makowska-Ławrynowicz, Viera Nosina, Alexey Sokolov, Aleksey Orlovetsky, Marie Kodama, Tamas Ungar, Joaquin Soriano, Matti Raekallio, Jacques Rouvier, Noel Flores i in.

 

Od wielu lat współpracuje ze swoim bratem, tenorem Karolem Kozłowskim, z którym z powodzeniem występował na deskach koncertowych Polski, Włoch, Niemiec i Szwajcarii. Ponadto bracia Kozłowscy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w cieszącej się dużą popularnością audycji Programu Drugiego Polskiego Radia „Five o’clock” (2016), a także do wystąpienia z recitalem podczas obchodów 80-lecia Radiowej „Dwójki” (2017).

 

Był uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów „Akademia Operowa” przy Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, dzięki któremu miał możliwość pracy pod kierunkiem  m.in. Rudolfa Piernay’a, Brendy Hurley, Izabelli Kłosińskiej, Eytana Pessena czy Mathiasa Rexrotha.

 

W 2009 roku został zaproszony do nagrania płyty przez Justynę Samborską, która otrzymała  na ten cel stypendium Banku Société Générale. Będąc laureatem tego samego stypendium w 2013 roku, nagrał płytę z utworami na fortepian solo, współwydaną przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, która to płyta została przyjęta z wielkim uznaniem. Z kolei w lipcu 2014 roku razem z Lutosławski Piano Duo (Bartek Wąsik/Emilia Sitarz) i Joanną Dudą nagrał album „Unchained” m.in. z utworami Juliusa Eastmana na 4 fortepiany. Album ten został wydany przez Bôłt Records, został nagrodzony „Supersonic Award” magazynu „Pizzicato” oraz otrzymał nominacje do International Classical Music Award 2015.

 

W 2012 roku został wytypowany do wzięcia udziału w Europäisches Liedforum w Universität der Künste w Berlinie, podczas którego pracował nad repertuarem pieśniowym pod okiem Axela Bauni, Jana Philippa Schulze, Erica Battaglia, Mai Nosowskiej, Ireny Uss-Armoniene czy Bianci i Remusa Manoleanu. W tym samym roku był także pianistą-korepetytorem w klasie śpiewu Jolanty Janucik podczas letnich muzycznych kursów mistrzowskich „Janowieckie Interpretacje Muzyki im. J. Walaska” w Janowcu nad Wisłą.

 

Razem ze studentami Wydziału Wokalno-Aktorskiego UMFC miał zaszczyt wystąpić w uroczystym koncercie-benefisie wybitnego polskiego śpiewaka Bernarda Ładysza z okazji jubileuszu 90-tych urodzin, który to koncert odbył się w Sali Moniuszki w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w 2012 roku.

 

W 2014 roku został zaproszony przez Krzysztofa Jakowicza do występu w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas koncertu jubileuszowego z okazji 75-lecia urodzin, podczas którego razem z Jubilatem oraz Jakubem Jakowiczem, Michałem Zaborskim i Marcinem Zdunikiem wykonali z wielkim powodzeniem Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa.

 

W latach 2014-2017 pianista-korepetytor w Hochschule der Künste Bern w klasach śpiewu Christiana Hilza, Kai’a Wessela, Malin Hartelius i Rahel Harnisch, a także podczas kursów mistrzowskich z Helmutem Deutschem czy Capucine Chiaudani. Od 2016 roku pianista-korepetytor również przy programie PreCollege Hochschule der Künste Bern. Ponadto reprezentował tę uczelnię razem z Affetto Piano Trio podczas kursów mistrzowskich ECMA – European Chamber Music Academy, w ramach których pracował pod kierunkiem Hatto Beyerle (Alban Berg Quartet), Johannesa Meissla, Minny Pensola, Coriny Belcea i Patricka Jüdta (2017, 2018).

 

Jako kameralista koncertował razem z takimi zespołami, jak m.in. Royal String Quartet, Trio Solistów „Leopoldinum”, soliści orkiestry Sinfonia Varsovia, „Romantic Quartet” w Moskwie i in. Jako solista z orkiestrą wystąpił po raz pierwszy w wieku 9 lat i od tamtej pory wielokrotnie koncertował pod batutą takich dyrygentów jak m.in. Michael Sanderling, Tadeusz Strugała, Zygmunt Rychert, Kaspar Zehnder, Kai Bumann, Łukasz Borowicz, Tiziano Forcolin, Jerzy Kosek, Piotr Wajrak, Tuomas Hannikainen, Nicolas Krauze, Yuri Bervetsky, Yuri Gilbo, Mykola Diadiura, Peter Tiboris, Monika Wolińska, Ira Vakulina,  Stefano Bazzi, Dawid Runtz, Christian Danowicz i innych, występując z takimi zespołami jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, „Leopoldinum” – Kameralna Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Russische Kammerphilharmonie St. Petersburg, Orkiestra Symfoniczna „San Marco” w Pordenone, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kijowskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, Orchestra da Camera di Lugano, PAN-European Philharmona, Orkiestra Symfoniczna UMFC, Orkiestra Symfoniczna Hochschule der Künste Bern, Sinfonie Orchester Biel Solothurn i in.

 

Mischa Kozłowski wystąpił już dotąd w ramach takich prestiżowych festiwali, jak Kissinger Sommer (Bad Kissingen), Festspiele Europäische Wochen (Passau), NCPA May Festival (Pekin), Gulangyu Summer Music Week (Xiamen), Chopin au Jardin du Luxembourg (Paryż), Kyoto International Music Students Festival (Japonia), MusicArte Festival Ascona 2018 (Szwajcaria), Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, „Kwartesencja” (Warszawa), Letnie Koncerty na Grochowskiej w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia, Międzynarodowym Festiwalu im. I. J. Paderewskiego (Warszawa), Malta Festival i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Filmu „Transatlantyk”  w Poznaniu, UNSOUND Festival (Kraków), „Muzyka na szczytach” (Zakopane). Występował w większości sal filharmonicznych i koncertowych w Polsce, a także m.in. w Filharmonii Moskiewskiej, Flagey w Brukseli, Narodowej Filharmonii Ukrainy w Kijowie, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii Tallińskiej, w siedzibie UNESCO w Paryżu, w Konzerthausie „Kultur-Casino”, Zentrum Paul Klee, Konsi Bern i Yehudi Menuhin Forum w Bernie, w siedzibie ZKO – Zürcher Kammerorchester w Zürichu.

 

Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród i wyróżnień – do najważniejszych należą te przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,  LYRA Stiftung, Rita Zimmermann Musik-Stiftung, Fondazione Pro Libertas et Humanitas Kasimir Bartkowiak, Dr. Pierre und Marie Spring-Tschanz Stiftung, Geert und Lore Blanken-Schlemper Stiftung, Dongsan Research Foundation, Bank Société Générale oraz Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci w Warszawie.