Pańska 100

Ulica Pańska swoją nazwę otrzymała w 1770 r. Nazwa pochodzi od godności właściciela jurydyki Bielino, marszałka Franciszka Bielińskiego. Posiadał on także swoje majątki w Otwocku i Radzyminie. Ulica nosiła także nazwa Nowa a później Wspaniała. W 1784 r. stały tu już 4 domy murowane, 63 drewniane i jeden młyn. 

 

Nas interesuje dziś adres ul. Pańska 100. Właścicielem kamienicy była prywatna firma Własność (nr hipoteczny 1237), Została wybudowana na początku XX wieku, około 1910 R. Na powstanie tej kamienicy złożyło się 22 akcjonariuszy, z czego 17 należało do Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej. Kamienica jest zamieszkała, możemy zobaczyć drewnianą klatkę schodową, w miarę dobrze zachowaną posadzkę (płytki Marywil) , wysokie na prawie 4 metry wejścia do mieszkań. A na zewnątrz elewacji zachowały się ślady po kulach Niestety sama kamienica jest w fatalnym stanie.

 

W starej książce telefonicznej pod tym adresem odnalazłam firmę Beyer i S-ka, była to firma zajmująca się sprzedażą artykułów malarskich między innymi farb czy narzędzi.

 

Pańska 100 to adres zamieszkania wybitnego polskiego artysty Wiesława Michnikowskiego.

 

Urodził się właśnie na Mirowie, w dniu 03.06.1922r w kamienicy przy ul. Pańskiej 100. Wraz z rodziną mieszkał tu na 3 piętrze pod nr 37 aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Ten znany aktor teatralny i filmowy, a także artysta kabaretowy uczęszczał także do pobliskiego, III gimnazjum im. gen. J. Sowińskiego przy ul. Rogalińskiej. Pan Michnikowski w książce wywiad rzeka wspomina, że uczniowie mieli do dyspozycji obserwatorium astronomiczne do , a przed budynkiem mogli hodować rośliny i uprawiać warzywa. Większości z Państwa kojarzy na pewno Pana Michnikowskiego z Kabaretu Starszych Panów, Kabaretu Dudek, filmów Hallo Szpicbródka, Gangsterzy i filantropi, Seksmisja, Czterej pancerni i pies. A młodsze pokolenie powinno kojarzyć głos aktora, który użyczył postaci Papy Smerfa.

 

Aleksandra Stefaniak „Historia Warszawy Cegłą Pisana”