Radosław Sobczak

Urodził się w 1981 roku w Piszu, tam też rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia u Pani Ewy Sulewskiej. Następnie przez pięć lat kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F.Chopina w Olsztynie pod kierunkiem Ilony Dworeckiej – Staszewskiej. Dyplom oraz maturę uzyskał w Liceum Muzycznym im. Karol Szymanowskiego w Warszawie u prof. Bronisałwy Kawalla w 2000 roku.  

 

W roku 2006 ukończył  studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina, oraz kameralistyki prof.Macieja Paderewskiego. Uzupełnił studia muzyczne u prof. Victora Macarova.

 

Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny – Stefanska in memoriam” w Poznaniu (2008). Został wyróżniony podczas XIV Miedzynarodowym Konkursie Pianistycznego im. F Chopina w Warszawie w 2000 roku, otrzymując tytuł „Najlepszego Polaka Konkursu” oraz wiele nagród pozaregulaminowych: m.in. Fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smedzianki oraz stypendium Fundacji „ Crescendum est Polonia”.

 

Występował w wielu polskich filharmoniach, brał udział w licznych festiwalach takich jak: Chopin Festival „Settimane Musica li Bresciane-Genio e malinconia” we Włoszech, Piano Festival w Kitzingen (Niemcy) , Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwal Muzyki Polskiej w Gyor (Wegry), Kraków Piano Summer, Czarnoleski Festiwal Sztuk, Festiwal Beethovenowski w Głogówku, Dni Szymanowskiego w Zakopanem Festiwal Chopinowski w Antoninie, Paderewski Days in New York.

 

W 2002 roku zagrał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall. W 2003 roku wystapił w koncercie dla parlamentarzystów europejskich w Strasburgu z okazji wejścia Polski do Uni Europejskiej.

 

Jest pierwszym polskim pianistą, który wystąpił w Maskacie (Oman) na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rijadzie. Koncert odbył się w hotelu Crowne Plaza w 2010 r. Rok póżniej jego wykonanie I koncertu fortepianowego Czajkowskiego z Inkorean Symphony Orchestra w Pusan Art Centre zostało zarejestrowane na płycie CD.

 

Poza Polską koncertował w takich krajach jak: Niemcy, Francja, Hiszpania, Czechy, Włochy, Rosja, Szwajcaria, Ukraina, Izrael, Palestyna , Arabia Saudyjska, Australia, Korea, Chiny i USA.  

 

W roku 2013 ukazała się jego płyta CD z trzema sonatami Beethovena, nastepna – „The Spirit” – z utworami różnych kompozytorów zarejestrowanymi podczas recitali, obie wydane przez Fundacje „Cultura Animi”.

W 2018 roku we współpracy z wytwórnią DUX wydał dwie solowe płyty CD z muzyką polską: z solowymi utworami Ignacego Jana Paderewskiego oraz z kompozycjami Karola Szymanowskiego. W tym samym roku, Senat Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Polskim Radiem umieścił jego nagranie Sonaty Paderewskiego na płycie “Senat RP w stulecie odzyskania niepodległości”. Również w 2018 roku nagrał dla wytwórni DUX komplet etiud fortepianowych Marcina Tadeusza Łukaszewskiego. Wydawnictwo było światową premierą fonograficzną tych utworów.


W listopadzie 2019 r. wykonał recital w Lincoln Center w Nowym Jorku (Bruno Walter Auditorium) z sonatami Paderewskigo i Szymanowkiego.

 

W latach 2010-2012 był Profesorem na Chopin – Keimyung University w Daegu, w Korei. Płd. W latach 2012-2018 był wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym im . F. Chopina w Warszawie, a od 2012 roku również pedagogiem fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego Nr 4 w Warszawie. Od 2018 roku współpracuje z Chengdu Extraordinary Music Company w Chinach.


Dwukrotnie był nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyk”: w 2019 za płytę „Paderewski”, w 2020 za płytę „Łukaszewski”. Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego  im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie.

 

Obecnie nagrywa „Misterium Muzyczne” Piotra Pietkiewicza, w skład którego wchodzą trzy odrębne cykle fortepianowe: „Monologia”, „Świat Grawitonów” i „Epifonia”.

www.radoslawsobczak.com