Wajnberg Piano Trio

Szymon Krzeszowiec – skrzypce

Arkadiusz Dobrowolski – wiolonczela

Piotr Sałajczyk – fortepian

 

Wajnberg Trio tworzą cieszący się uznaniem muzycy kameraliści, angażujący się na co dzień w dzialalność artystyczną na wielu polach – pianista Piotr Sałajczyk, skrzypek Szymon Krzeszowiec oraz wiolonczelista Arkadiusz Dobrowolski. Połączyła ich fascynacja życiem i twórczością wybitnego polskiego kompozytora, Mieczysława Wajnberga oraz pasja wykonywania muzyki kameralnej.

 

Wajnberg Tri zadebiutowało w 2016 roku podczas 20. edycji Tansman Festival w Łodzi, w 2018 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu. Repertuar tria stanowią przede wszystkim utwory polskich kompozytorów XX wieku.

 

Piotr Sałajczyk – wybitny pianista i kameralista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Józefa Stompla. Studia uzupełniał w salzburskim Mozarteum pod kierunkiem Pavla Gillova. Artysta wiele uwagi poświęca muzyce najnowszej. Ma na swoim koncie liczne prawykonania, współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartett, Piotrem Pławnerem, Agatą Zubel czy Kwartetem Śląskim. Prowadzi aktywne życie koncertowe, jest także wykładowcą na macierzystej uczelni – Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest pianistą Sommerakademie Salzburg, występował jako solista z czołowymi polskimi orkiestrami. Gościł na festiwalach w kraju i za granicą, m. in: Warszawska Jesień, Beijing Modern Music Festival, Musica Polonica Nova, , Sommets Musicaux de Gstaad, Musique et Neige. W kręgu zainteresowań Piotra Sałajczyka jest także zapomniana literatura fortepianowa, którą przywraca słuchaczom. Za działalność tę otrzymał nominację do “Paszportu Polityki” w 2017 roku. W 2018 roku otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej “Fryderyk” za płytę Mieczysław Wajnberg – String Quartet No. 7 & Piano Quintet, którą nagrał z Kwartetem Śląskim. W 2018 roku otrzymał także Nagrodę Orfeusza “za wybitne kreacje muzyki polskiej” przyznaną mu przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

 

Szymon Krzeszowiec – wybitny skrzypek, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Romana Lasockiego oraz Conservatorium van Amsterdam w klasie Hermana Krebbersa. Laureat konkursów skrzypcowych w Poznaniu, Warszawie i Bresci oraz zdobywca pierwszych nagród w konkursach muzyki kameralnej w Kopenhadze i Sondershausen (z triem smyczkowym Aristos). Występował jako solista z czołowymi polskimi orkiestrami. Od 2001 roku jest prymariuszem Kwartetu Śląskiego, z którym regularnie koncertuje na całym świecie. W swojej dyskografii ma ponad 30 płyt nagranych dla takich wytwórni jak EMI Music Poland, Chandos, BIS, CD Accord, Naxos, DUX, Dacapo oraz Radio Katowice. Szymon Krzeszowiec jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę skrzypiec oraz kieruje Katedrą Instrumentów Smyczkowych. Często zasiada w jury krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Sprawuje pieczę artystyczną nad Międzynarodową Akademią Sztuki w Zakopanem oraz Międzynarodowym Festiwalem Skrzypcowym w Katowicach.

 

Arkadiusz Dobrowolski – wiolonczelista, absolwentAkademii Muzycznej w Łodzi w klasie Andrzeja Orkisza, studiował też w Hochschule fűr Musik, Theater und Medien w Hanowerze pod kierunkiem Gerrita Zitterbarta. Laureat wielu konkursów m.in. Concours international d’interprétation Pierre Lantier w Paryżu (Grand Prix i nagroda za najlepsze wykonanie utworu Pierre’a Lantiera), International Johannes Brahms Wettbewerb w Pörtschach (III nagroda), Concorso Internazionale di Musica Gian Battista w Vercelli (III nagroda oraz nagroda publiczności). Artysta koncertował w większości krajów europejskich, w USA, Japonii, Tunezji, Algierii, Islandii także w ramach znanych festiwali muzycznych. W 2001 roku wraz z Triem Polskim wystąpił w Carnegie Hall. Jako solista grał m. in. Z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych: Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Filharmonii Szczecinskiej, Śląskiej Orkiestry kameralnej, Radomskiej Orkiestry Kameralnej oraz Tiroler Symphonieorchester Innsbruck. W swoim dorobku fonograficznym ma szereg nagrań dla stacji radiowych i telewizyjnych; w 2003 roku wziął udział w nagraniu Kwartetu na koniec czasów Messiaena (DUX).