KURATORZY

Ania Karpowicz

Laureatka Paszportu Polityki 2020 w kategorii Muzyka Poważna. Uczestniczka Fellowship Programme Europejskiej Rady Muzycznej 2022-2024. Uczestniczka Leadership Academy for Poland 2024.

 

W jej rozległym repertuarze szczególne miejsce ma twórczość XX i XXI w. Współpracuje z kompozytorami, dokonując licznych prawykonań utworów jej dedykowanych.

 

Urodziła się w 1983 r. w Warszawie. Studiowała grę na flecie w Akademii Muzycznej w Łodzi i Hochschule für Musik Detmold. W latach 1999–2015 nagradzana na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W latach 2006–8 członkini European Union Youth Orchestra, z którą koncertowała na najważniejszych estradach Europy.

 

Od 2013 r. kieruje założoną przez siebie kooperatywą muzyczną Hashtag Ensemble, koncertując, ale też angażując się w inicjatywy improwizatorskie i edukacyjne. Od 2023 współprowadzi Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab na prawach Społecznej Instytucji Kultury m. st. Warszawy programując wydarzenia, koncertując, a także angażując się w inicjatywy improwizatorskie i edukacyjne jako kuratorka pasma repertuarowego oraz AżTak Festiwalu.

 

Ania Karpowicz angażuje się w pracę nad rozwijaniem działań społecznych i widczoniścią dokonań kobiet w ekosystemie muzyki klasycznej: występuje jako ekspertka m.in. na międzynarodowym sympozjum Musica Femina CEU w Budapeszcie, na konferencji The Art of Remembrance w Tel-Awiwie, konferencji Tak Brzmi Miasto w Krakowie, czy festiwalu Gaudeamus w Utrechcie.

 

W ramach działalności solowej zrealizowała wiele prawykonań, a także cyber-recital TOVA z muzyką czterech młodych kompozytorek.

 

Jako kuratorka specjalizuje się w mikroprojektach realizowanych we współpracy ze społecznościami lokalnymi. W latach 2010–12 prowadziła autorską scenę Lokal Na Poważnie, w 2014 r. była kuratorką cyklu koncertów WawaParis 1914, a w rok później – podwórkowych warsztatów Dźwiękolory. Projekt otrzymał nagrodę portalu CzasDzieci „Złote Słoneczniki” dla najlepszych zajęć muzycznych w Warszawie.

 

W 2017 r. zainicjowała wraz z pianistą Markiem Brachą festiwal WarszeMuzik, w ramach którego na podwórkach kamienic-ostańców getta warszawskiego i przy pomniku Umschlagplatz odbywają się koncerty muzyki kameralnej kompozytorów – Żydów polskich (Władysław Szpilman, Aleksander Tansman, Mieczysław Wajnberg).

 

Ania Karpowicz jest współzałożycielką powstałego w 2020 roku Instytutu Mieczysława Wajnberga, wraz z Marią Sławek i Aleksandrem Laskowskim oraz współzałożycielką założonej w 2024 roku oto fundacji.

 

www.ania-karpowicz.com

Marek Bracha

Wszechstronny pianista wykształcony w Warszawie i Londynie.

 

Koncertuje z repertuarem muzyki klasycznej, który wykonuje na instrumentach współczesnych oraz tych z epoki. Współpracuje z polskimi kompozytorami poszerzając repertuar o nowe pozycje solowe, kameralne oraz z towarzyszeniem orkiestry. Ma w dorobku prawykonania utworów I. Zalewskiego, D. Przybylskiego, J. Bruzdowicz. M. Majkusiaka.

 

Koncertuje na fortepianach historycznych, jak również prowadzi wykłady i warsztaty przybliżające problemy wykonawstwa historycznego (m. in. Akademia Fortepianów Historycznych w Lusławicach w 2017 roku). Swoimi koncertami na całym świecie (m. in. Chiny, Japonia, Włochy, Niemcy, Francja, USA, Wenezuela, Chile) popularyzuje muzykę polską. Jako solista współpracuje z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, José Maria Florêncio, Alun Francis czy Jacek Kaspszyk. Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Atom String Quartet, Royal String Quartet, Meccore String Quartet i in.

 

W lutym 2018 zadebiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku, wykonując utwory F. Chopina. W kwietniu tego roku wystąpił na 22. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Jesienią pianista odbył trasę koncertową po Japonii, gdzie prezentował program zawierający stylizacje polskich tańców narodowych – Mazurków, Polonezów i Krakowiaków. Ten repertuar przedstawił również publiczności w Singapurze, Norwegii, we Francji oraz na Łotwie.

 

W styczniu roku 2019 pianista wziął udział w prawykonaniu Koncertu na flet i fortepian Mikołaja Majkusiaka. Koncert odbył się w Filharmonii Świętokrzyskiej. W styczniu i lutym odbyły się kolejne spektakle baletu „Dama Kameliowa” Johna Neumeiera, w którym pianista wykonywał na scenie TWON utwory F. Chopina.

 

Artysta jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety – Bugaj. Pianista ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera.

 

Do dokonań fonograficznych pianisty należy wydana przez NIFC solowa płyta z utworami Fryderyka Chopina, oraz nagrana dla wytwórni CD Accord płyta „Modern Soul”, na której Marek Bracha towarzyszy skrzypaczce Agacie Szymczewskiej. Płyta otrzymała nagrodę „Supersonic” magazynu Pizzicato. W 2019 ukaże się płyta „WarszeMuzik” z młodzieńczymi Mazurkami Mieczysława Wajnberga w interpretacji Artysty.

 

Marek Bracha jest reprezentowany i rekomendowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

 

www.marekbracha.pl